2017. március 20., hétfő

Vőfély vagy ceremóniamester?



Nagyon sokan kérdezik tőlem még mindig, hogy mi a különbség a vőfély és a ceremóniamester között. Annyit le kell szögeznem már az elején, egyik sem jobb, vagy ügyesebb, egyik sem jó vagy rossz megoldás. Egyszerűen az határozza meg, melyikre van szükségünk, hogy milyen az esküvőnk hangulata, témája, mi áll közelebb hozzánk.
Úgy gondoltam, pár támpont összeszedésével egy kicsit segítek abban, hogy mindenki tisztán lássa a különbségeket, és persze az egyezéseket is.

Először is nézzük meg, hogy mik azok a feladatok, melyeket mindkét szereplőnek ugyanúgy el kell látnia:


  • forgatókönyv elkészítése az Ifjú Pár igényei szerint
  • vendégek fogadása
  • amennyiben van kikérő vagy búcsúztatás (vőlegény/menyasszony), annak lebonyolítása
  • a vendégek összetartása, az események irányítása
  • fotózkodás lebonyolításának segítése
  • pohárköszöntő, ebéd levezénylése
  • esküvői játékok levezetése
  • menyasszonytánc /menyecsketánc lebonyolítása
  • minden fontosabb momentum (vacsora, éjféli vacsora, torta) konferálása


Amiben különbözik a két szerep:

A vőfély kellékei


A vőfély régen a vőlegény legjobb barátja, vagy közeli rokona volt, mára azonban hivatalos vőfélyeket kérnek fel erre a szerepre is. A vőfély szempontjából fontos minden régi hagyomány, általában versikékkel, szavalva, rímekkel és sok (néha pajzán) tréfával teletűzdelve harsogja mondandóját. Öltözéke tradicionális,  kiegészítve bokrétás kalappal és szalagokkal teleaggatott vőfélybottal. Általában a hagyományőrző, vidéki lagzikhoz szokták választani.




A ceremóniamester tulajdonképpen a vőfély modernebb verziója. Főként azért felelős, hogy minden rendben menjen a nagy napon, úgy, ahogy azt az Ifjú Pár szeretné. Persze esküvői játékokkal és humorral ugyanúgy megteremtheti a jó hangulatot, de fő feladata, hogy gördülékenyen zajlódjon le az esküvő. Beszéde nem régimódi, inkább hivatalosabb ugyanakkor természetesebb, ahogy öltözéke is eltér a vőfélyétől, nem díszes, hanem elegáns.

Bármelyiket is választjuk az esküvőnkre, nagyon fontos, hogy szimpátia és egyetértés alapján történjen ez meg. Fontos a közös hullámhossz, amihez elengedhetetlen egy, vagy több személyes találkozó az esküvő előtt.

Ceremóniamesterként


Én is minden házasulandó Párral szeretek legalább egyszer, de inkább többször találkozni személyesen, így nem csak letisztázunk mindent az esküvővel kapcsolatban, hanem mindenképpen jó lesz már ismerősként találkozni a Nagy Napon!

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése